Başlık İmalatı

Başlık İmalatı

Yatakların en önemli aksesuarı hiç şüphesiz başlıklardır. Piyasada birçok değişik modelde başlık mevcut. Sadece yatak başını tutun modellerden prizli, lambalı, kitaplıklı hatta bütün bir duvarı kaplayan modellerine varıncaya kadar çeşitli işlevsellikte modellere rastlayabilirsiniz. Tabi yatak gibi yatak başlığını seçerken de nemli olan bir kaç şey var. Bunlardan ilki tabiki fiyat olarak bütçenize uygun olması. Görsel olarak tatminkar olması yatak rengi yada odanızla uyumlu olması gibi kriterleriniz olabilir.
Başlığın rahatlık faktörünü arttırdığı da unutulmaması gereken bir noktadır tabi, yataktan doğrulduğunuzda bir müddet arkanıza yaslanıp kendinizi dinliyorsanız yada yatmadan önce kitap okumak internette gezinmek gibi eğlenceleriniz varsa şöyle sırtınızı yasladığınızda kendinizi rahat hissedeceğiniz bir başlık hiçte fen olmaz. Firmamızda çok çeşitli başlıklar mevcut hatta sizin isteğinize göre başlıklar imal edebiliriz yeterki bize haber verin. Şu bağlantıyı kullanarak isteğinize göre başlık siparişi verebilirsiniz.

Şimdi gelelim bir başlık nasıl imal edilir konusuna. Eğer yeterli ekipman ve gerekli malzemeye sahipseniz belki siz bile yapabilirsiniz.

1- Kontrplak Kesimi:

İlk önce yatak enine göre yada ihtiyacınıza göre bir uzunlukta kontrplak kesilir (tabi ki biz bunu sanayi tipi testerelerde kesiyoruz ancak siz dekupaj testere yardımıyla da kesebilirsiniz.)

2- Sünger Kesimi ve Yerleştirilmesi

Bu aşamada süngeri tezgah üzerine serilir ve üzerine boyutlandırdığımız tahta yerleştirilir. Eğer tahta daha büyük olacaksa (tabandan üst kısma kadar) tahta tezgah üzerine yatırılıp üzerine sünger serilerek boyuta göre kesimi yapılır. Sünger tahta arkasına kıvrılabileceği gibi tahta içerisinde küçük bir yerde kaplayabilir.

3- Süngerin Yapıştırılması - Desenlenmesi

Bu aşamada ayarları yapılan sünger sanayi tipi yapıştırıcılar ile kontrplak üzerine yapıştırılır. V sünger eğer kontrplak dışına taşacaksa zımba yardımıyla arkaya bükülerek sabitlenir. 
Şimdi sıra geldi desenleme işine bu kısımda elinizde ki desen izlerine göre sünger ilgili yerlerden bir bıçak yardımıyla desen yerleri kesilir. ki üzerine serilecek olan kumaş bu yivlerden içeri geçirilip sabitlenerek desen ortaya çıkarılabilsin.

4- Kumaşın Kaplanması

Sıra geldi kumaşın sünger üzerine kaplanmasına. Yivlerinden kesilmiş olan sünger üzerine kumaş çekilir ve yivlerden içeriye bastırılarak desenin ortaya çıkması sağlanır(Bu aşamada kumaşın kesilmiş olan yivlerin içerisine tam oturduğuna emin olmanız lazım ki desende her yer sabit bir yüksekliği yakalayabilsin.) Şimdi yivler içeride kalacağı için yivlerin içerisine deseni sabitleyecek şekilde zımbalama yapılır. Bu işlemde bittikten sonra kumaşın fazla kısımları kontrplağın arkasına katlanarak gergin bir şekilde zımba yardımıyla tutturulur. arka tarafta kötü bir görüntü istemiyoruz bu yüzden bir tela yardımıyla arka kısmıda tamamen kaplanır (isterseniz zımba ile isterseniz yapıştırıcı ile tutturabilirsinz.) 


Artık yeni bir Başlığa sahipsiniz. Hayırlı olsun sağlıklı günlerde kullanın...