Bir yatağın hikayesi

Bir yatağın hikayesi

İyi bir uyku için iyi bir yatak şarttır ancak kişilerin tercihleri bu konuda değişebilir. Mevcut yatak firmalarının çokluğu ve firmaların kendi imalat düzenine göre geliştirmiş oldukları yatak türleri de göz önüne alındığında yatak seçmek hiçte kolay değildir. 


Burada sizlere bir yatağı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini seçimlerinizi neye göre yapmanız gerektiği hakkında bir kaç ufak ip ucu vereceğiz ancak ilk vereceğimiz ipucu mutlaka "DENEYİN" olacaktır.

Bir yatağın ömrü genellikle 10 yıl civarındadır ancak iyi kullanılmış bir yatak daha uzun süre de kullanılabilir. 10 yıl hiç azımsanmayacak bir zaman dilimidir ve bu zaman içerisinde sizin vücut şekliniz kilonuz ve belki de sağlık durumunuz değişmiş olabilir ve bunların hepsi sizi iyi bir uyku için yeni bir yatak almaya zorlar. bu durumları göz önüne aldığınız zaman yatağınız ister yaylı ister latex ister torba yaylı yatak olsun değişiklik ihtiyacı doğabilir.

1- Visco Yataklar

Visco Sünger (Hafızalı Sünger)

(Bizim Seçimimiz)

Visco sünger yapı itibari ile kauçuk ham maddesinden imal edilmiştir, oldukça sıcak tuttuğu gibi asıl ve en önemli özelliği hafızalı bir sünger cinsi oluşudur. Visco yatağa uzandığınız zaman sizin kilonuz ve vücut hatlarınıza göre şekil alır ve yataktan kalktığınız zaman yavaş yavaş tekrar eski haline geri döner. vücut ağırlığına göre şekil almasından dolayı boyun, bel, baş, vücut gibi kütle ve hacmi farklı olan bölgelere yapılan baskı orantılı bir şekilde dağılır ve oldukça rahat etmenizi sağlar. Çoğu kişi Visco yatağı çok rahat bulurlar. Ancak bu yatağın rahatlığını etkileyen başka unsurlarda var. Örneğin bir  visco yatak hazırlanırken sadece Visco sünger kullanılmaz yatağın imal şekline göre içerisinde değişik yaylar ve değişik kalitede başka sünger ve keçe katmanları barındırabilir. Bu özellikler haliyle yatağın  konforunu olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilir. 
Eğer bir uyku partneriniz varsa Uyku esnasında ki dönmeler. Kişilerden diğerini  rahatsız edebilir ama Torba yaylı yataklar da yaylar birbirlerine çelik tellerle değil kumaş şilteler içerisinde ayrı ayrı birbirlerine bağlı olduklarından dolayı bağımsız hareket ederler ve buda bir kişinin hareketinin minimum düzeyde diğer tarafı etkilemesine yardımcı olur. 
Visco süngerin de aynı özellikleri gösterdiği baz alındığında birlikte kullanıldıkları bir yatağın oldukça rahat olduğunu söylemek mümkündür. Vücut ağrısı çeken çoğu insanın Visco ve torba yaylı yatakları tercih ettiklerini söyleyebiliriz.

2- Latex Yataklar

Latex Sünger

Latex süngerden imal edilirler. Genel olarak içerisinde herhangi bir katman barındırmazlar iyi bir geri dönüşleri vardır. Gözenekli bir yapıya sahiptirler ve hava geçirme özellikleri aynı zamanda nemi emme gibi konfor arttırıcı başka özellikleri de vardır. Sert bir yapıya sahiptir iyi bir yaylanma etkisi oluşturur, serin tutar. Çok fazla insanın Latex yataklarını rahat bulduğunu söyleyebiliriz. Ancak oldukça ağır bir yapısı vadır, Maliyet olarak yüksek fiyatlı bir yatak olduğunu söyleyebiliriz. Fakat genellikle Latex yatağı tercih eden kişiler ağırlıkla birlikte kalitesinin arttığı fikrinde olduğundan daha kalın ve ağır Latex yatakları tercih ederler. 

Buna rağmen Latex yataklar da Visco yataklar gibi vücut şeklini kolayca alır hızlı tepki vermesi ile de Visco süngere göre daha kolay vücut şeklinizi alır ve vücudunuzu sarar. Bel, bacak ve boyun gibi eklemlerinizi destekler. Kaliteli bir uyku hazzı verir.
Sırtağrısı çekenlere pek tavsiye edilmese de sert yapısı RLS veya fibromiyalji gibi kronik ağrılar veya omurilik hasarının yaşamı değiştiren ağrılarına iyi geldiğini söylemek mümkündür.

Doğal kauçuktan üretilmesinden dolayı oldukça çevre dostudur geri dönüştürülebilir. 

3- Torba Yaylı Yataklar

Torba Yaylı Yataklar birbirine bağlı kılıflar içerisine yerleştirilmiş yaların yatak içerisinde kullanılması ile imal edilir. Bu yayların birbirinden bağımsız bir şekilde hareket etmesini sağlayarak uyku konforunu arttırır. Bu da direk olarak daha rahat bir yatak olmasını sağlar. Torba yayları yataklarda yaylar üzerinde kullanılan sünger cinsi çok fazla önem arz eder. Torba yay üzerinde kullanılacak Visco sünger yada Latex Sünger diğer tip süngerlere nazaran daha fazla rahatlık hissi verir. Uyku partneri olan kişiler için kesinlikle torba yay ile kullanılmış bir Visco sünger uyku konforunu mümkün mertebe arttırır. Bir bütün olarak hareket etmeyen yaylar sadece basıncın olduğu yere ve ağırlığına göre tepki vererek rahatlık hissini arttırır. 

Torba yaylı yataklarda yayların içerisine konulduğu torbaların malzemesi çok önemlidir. Sentetik bir kumaş kullanılan başlangıç seviyesinde ki torba yaylı yataklar daha az hava geçirgenliği sağladığı için patiska bir kılıf içerisine konulmuş yaylardan müteşekkil yaylı yataklara göre daha az konfor sağlar. 

Torba yay
Torba Yay

 

Standart Yaylı Yataklar

Klasik yayların metal bobinlerle birbirine tutturularak oluşturulmuş olan yaylı yataklardır. Genellikle yaylar ile birlikte içerisinde yayları destekleyici sert sünger kullanılarak imal edilirler. Sadece yaylar arasına yerleştirilen süngerler değil aynı zamanda yatağın bütün kenarları sünger ile kaplanarak yaylara destek sağlanır. Bütün yaylar birbirine bağlı olduğu için ağırlığın değişimi yayların esnemesini çok az ölçüde destekler. Buda hemen hemen her yerde aynı ölçüde yük dağılımına sebep olur. En çok kullanılan yatak tiplerinden biridir. Oldukça ekonomiktir. Yayların birbirine bağlanmış olmasından ötürü diğer yatak tiplerine göre çok daha uzun ömür vaat eder. Ancak yük dağılımını heryere ilettiği için konfor açısından pek tavsiye edilmese de Latex yada Visco sünger ile kullanıldığında oldukça şaşırtıcı sonuçlar verebilir. Siz gene de mutlaka deneyin belkide sizi en çok rahatlatacak yatak bu olabilir. Hava akımı yüksek olduğu için terletme yapmaz, uygun zamanlarda çevrildiğinde çok uzun ömürlüdür ve diğer yataklara nisbeten çok ekonomiktir.