Doğru Yatak Seçimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğru Yatak Seçimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İyi uyuyamamanın nedenleri:

Boyun ağrılarıyla mı uyanıyorsunuz? Belki de bir depresyona gireceğinizi düşünüyorsunuzdur. Bunların her birinin başka bir kaynaktan gelmesi tamamen mümkün olsa da, herhangi bir kati değişiklik yapmadan önce düşünmeniz gereken bir şey var: Yatağınız.

Deneyimlerime göre, birçok insan, yataklarını sonsuza kadar kullanılmazlar. Bu 20 yaşındaki bir yatakta uyuma şeklinize alışmış olabilirsiniz, ancak muhtemelen bu sizin için iyi bir şey değildir. Fiziksel ağrıdan zihinsel sağlığa kadar, yatağınızın nasıl hissettiğiniz üzerinde dramatik bir etkisi olabilir.

Kötü Uyku Nedenleri

İyi bir gece uykusu alamamanızın birçok nedeni olabilir. Ne yediğiniz, ne kadar içtiğiniz ve yatmadan önce ne yaptığınız, ne kadar iyi dinlendiğinizin üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Örneğin kafein bariz bir faktördür, ancak su bile sorunlara neden olabilir, mesanenizi boşaltmak için gecenin ortasında kalkmanız gereken potansiyel bir durum yaratır.

Odanızın kurulum şekli bile uyku ile ilgili sorunlara neden olabilir. Televizyonlar ve mobil cihazlar zihninizi daha uyanık olmaya teşvik edebilir, böylece uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.
Birde yatak ve yastıklar var.

Kötü bir yatağım olup olmadığını nasıl anlarım ve Kötü Yatak Belirtileri Nelerdir?
Birincisi, yaş. Bakım yapılan bir yatak yaklaşık 10 yıllık bir ömüre sahiptir. Bu, kullandığınız kaynağa bağlı olarak değişir, ancak genel fikir birliği sekiz ila 10 yıl arasında görünmektedir. Bununla birlikte, yatağınıza iyi baktığınızı varsayarız. Örneğin yatak bir trambolin değil, bu yüzden kimsenin üzerine atlayabileceği kadar eğlenceli olmasına izin vermeyin. Bazı yatakların çevrilmesi gerekir ve daha büyük yataklar, çökmeyi önlemek için merkezdeki destekten yararlanabilir.

Daha eski yataklar da  hijyen sorunlarına yol açar . Örneğin, uyurken çok terleriz, her gece yaklaşık çeyrek litre sıvı kaybederiz, bu da doğrudan yatağımıza gider. Sıvı küflere yol açar, bu da spor oluşumuna yol açar. Yatak örtüleri bunun olmasını engelleyebilir, ancak herkes kullanmayabilir.

Toz akışları, ölü cildimiz yatak üzerinde birikebilir. Toz akışları, en azından astım semptomlarından muzdarip olanlar için gerçek sorunlara neden olabilecek ve hatta egzama gibi cilt rahatsızlıklarını kötüleştirebilen alerjenlerle başka sorunları da beraberinde getirir.

Deformasyon, yeni bir yatağa ihtiyacınız olup olmadığını belirlemeye çalışırken dikkate alınması gereken başka bir şeydir. İyi bir yatak, üzerinde ne kadar ağırlık olursa olsun şeklini koruyabilir. Yatağın merkezini veya sizin ve eşinizin uyuduğu yerleri belirginleşmesiyle görmeye başlarsanız, Bu kısımlarda yavaşça çökme başlıyorsa, kesinlikle yatağınızı değiştirmeyi düşünmelisiniz. Yatağınız hala garanti kapsamındaysa, yatağı uygun bir destek sisteminde tuttuğunuzdan emin olduğunuz sürece, çoğu garanti bu tür bir sorunları kapsayacaktır.

Yatak yaşı ve arızası ile ilgili sorunların yanı sıra dikkate alınması gereken önemli bir faktör vardır: Siz. Bir kişi için iyi bir yatak olabilecek şey sizin için kötü bir yatak olabilir. Sadece var olan tüm seçeneklere bakmak, uyku şeklinize göre tüm çözümlere uyan tek bir boyutun olmadığı açıkça görülmelidir. (Eş durumu, ağırlık, boy, temizlik gibi.)

Bazı insanlar daha yumuşak bir yatağı tercih ederken, diğerleri daha sert bir şey ya da ikisi arasında bir şey olmasını ister. Ayrıca yatak boyutlarını, yatak malzemelerini ve bunları oluşturmak için kullanılan çeşitli teknoloji türlerini de düşünmelisiniz. Bir yatak seçmek  zor olmak zorunda değildir, ancak dikkatli bir şekilde yapılması ve gereken şeylere dikkat edilmesi gereken bir kavramdır.

Kötü uyuma
Kötü şekillendirilmiş bir yatak ve potansiyel alerji sorunlarının neden olduğu sırt ağrısı, özellikle alt sırt ağrısı, kötü bir yatak üzerinde uyumak, iyi bir gece uykusu almaya kesinlikle terstir. Doğru dinlenmemek, kendinizi bazı potansiyel sağlık sorunlarıyla karşı karşıya bulmanın hızlı bir yoludur.

Uyku  dört farklı aşamadan oluşur . Bunlardan üçü Hızlı Olmayan Göz Hareketi uyku adı verilen bir segmentte bulunur. Dördüncüsü Hızlı Göz Hareketi aşamasıdır. Bunların her birinin gerçekleştikçe vücudunuz üzerinde farklı bir etkisi olur ve bunları olması amaçlanmayan bir şekilde atlamak veya azaltmak zararlı olabilir.

n-REM Birinci Aşama:
Uykunun ilk aşaması zar zor bu şekilde sınıflandırılabilir. Hala uyanıksın, ama yavaşça ağırlaşmaya başladınız, gözlerinizi açık tutmak için başınızı sallamaya başlayabilirsiniz, ancak kendinizi durdurun. Bu noktada, kaslarınız biraz rahatlamaya başlar ve beyniniz dinlenmeye hazırlanır. İkinci Aşama, yaklaşık 10 dakika sonra oldukça hızlı bir şekilde başlar.

n-REM İkinci Aşama:
İkinci Aşama başladığında uykuya geçmiş olrsunuz, ama bu hafif bir uykudur. Birisi sizi uyandırmaya çalışsaydı, bunu hemen yapabilirdi. Beyniniz, kaslarınız gibi biraz daha rahatlamış, ancak hala hızlı bir şekilde atlayamayacağınız noktaya kadar tam olarak uyuyamıyorsunuz.

n-REM Üçüncü Aşama:
Uyku için iyi şeylerin olduğu yer burasıdır. Üçüncü aşama derin uyku. Kaslarınız tamamen gevşemiş, beyniniz işlerini yapıyor ve vücudunuz gece işlerinde çalışmaya başlıyor. Kaslar ve doku onarılıyor. Kas büyür ve gelişir Bağışıklık sisteminiz, gelecek olanları desteklemeye başlar. Bu, uyanmak istemediğiniz uyku aşamasıdır. Böyle bir durumda kendinizi kötü hissedeceksiniz ve belki de vücudunuzun hepsi dinlenemedi bile.

 

REM Aşaması:
Muhtemelen hızlı Göz Hareketi ile sınıflandırılan REM uyku aşamasını duymuşsunuzdur  . Bu, uyku döngüsünün önemli bir parçasıdır. Her gece ilk seferde sadece 10 dakika sürerken, daha uzun uyuduğunuz zaman daha da artar, bu nedenle kesintisiz dinlenmeye ihtiyaç vardır. Bu noktada, beyniniz meşgul olmaya başlar. Uyku sırasında herhangi bir noktada hayal edebiliyor olsanız da, en canlı rüyalar REM uykusu sırasında gerçekleşiyor gibi görünüyor. Beyniniz çok aktif hale gelir, gün içinde topladığı bilgileri pekiştirmek ve saklamak için çalışır. Beyniniz aktif olduğundan, şekerleme sırasında bu noktada uyanmak aşama Üç'ün tüm avantajlarından faydalanmış olursunuz.

Sağlık Sorunları ve Uyku
Bu bilgileri kullanarak, kötü bir yatağın sağlığınıza ne kadar zararlı olabileceğini bir şekilde belli eder. Daha spesifik olmak gerekirse, birkaç farklı duruma bakalım.

 • 1 Bellek
  Uykuyu biliyoruz, özellikle REM aşaması, şeyleri hafızamıza sağlamlaştırmaya yardımcı oluyor. Yeterli uyku alamazsanız, hafıza yeteneğiniz azalacaktır. Bu, aynı göreve atanan iki grubun bir çalışmasında gösterilmiştir . Hepsi görevi bir kez yerine getirdiler, sonra görevi tekrar yerine getirmeden önce yarısında uyumalarına izin verildi. Uyuyan grup, istnen doneleri ikinci kez yapması istendiğinde daha iyi performans göstererek bir önceki günden daha iyi bir şekilde bilgi verdiklerini gösterdi.
 • 2 Farkındalık
  Kendinizi çevrenizden günlük olarak daha az haberdar hissediyor musunuz? Muhtemelen bunu kötü bir yatak yüzünden olduğunu söyleyebilirsiniz. Doğru bir şekilde uyumamak zihninizi bulanık hissetmenize neden olabilir. Kolayca dikkatiniz dağılır. Araştırmalar, bilişsel yeteneklerinizin iyi bir gece uykusuna ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterir, bu da kendinizi rahat hissettiğiniz bir yatağa ihtiyaç duyar.
 • 3 Yaratıcılık
  Yeterince uyuyamadığınızda olayların dışını düşünmek zorlaşır. Problem çözme becerileriniz bozulmaya başlayabilir ve biraz doğaçlama gerektiren her şey size bir dezavantaj haline gelecektir. Bir araştırma , uyku eksikliğinin çoktan seçmeli sınav veya belirli cevaplı bir şey üzerinde büyük bir etkisi olmasa da, orijinal bir düşüncenin veya yaratıcı çözümün ihtiyaç duyduğu her türlü durum için daha zor hale getirdiğini gösterdi.
 • 4 Kan Basıncı
  Uykudaki REM aşamalarının her biri, kan basıncınızı düşmesinden dolayı, sizi normal seviyelere düşürme etkisine sahiptir. Bu uyku döngülerini kesintiye uğratmak, kan basıncınızın  düzgün bir şekilde düşmesini engelleyerek  olası kalp sorunlarına yol açabilir. Uyku sırasında, vücut ayrıca stresi düzenlemeye yardımcı olan hormonları serbest bırakır ve bunlar olmadan stres birikebilir ve kan basıncında daha fazla artışa neden olabilir.
 • 5 Ağırlık
  İster inanın ister inanmayın, kötü bir gece uykusu almak kilo almanıza neden olabilir. Uyurken birkaç kalori yakıyorsunuz, ama bu kilonuzu düşürmeyecek. Bununla birlikte, metabolizmanızda bir artış hissedeceksiniz. İyi uyumadığınızda, metabolizmanız yavaşlamaya başlayabilir, bu da vücudunuzun gün boyunca tükettiği yağları ve diğer şeyleri yakmasını zorlaştırır.

Ek olarak, açlık seviyeleriniz nasıl uyuduğunuzdan büyük ölçüde etkilenir. İştahınızı düzenleyen leptin ve grelin olarak adlandırılan iki hormon vardır. Leptin kendinizi tok hissettirmek için çalışır ve uyku bu hormonun seviyesini yükseltir. Öte yandan, grelin, sizi acıktırmaktan sorumlu olan hormondur ve uyumak onu düşük tutar. Bu nedenle, bunları uyku ile dikkate alırsanız, yeterli uyku almamak, muhtemelen olmasa bile vücudunuzun gerçekten açlıktan yokmuş gibi hissetmesini sağlar. Bu tür bir durumla ancak çok güçlü bir iradeniz varsa başa çıkabilirsiniz.

 • 6 Depresyon
  Belki de zayıf uykunun yapabileceği en büyük şeylerden biri zihinsel durumunuz üzerinde bir etkiye sahip olmaktır. Zayıf bir yatak üzerinde uyuma nedeniyle uykusuzluk, yukarıda tartıştığımız şeylerin çoğuna neden olabilir ve bunların hepsi depresyon duygularına yol açabilir. Depresyonun kendisi daha sonra dönüp daha fazla uyku eksikliğine yol açarak daha çok soruna neden olabilir. Bu, tanımlanması veya teşhis edilmesi kolay olmayan bir durumdur, ancak kesinlikle depresyon ve uyku arasında bir bağlantı vardır.

Yatak Sorunları
Tüm bu anlatılanları geçtiniz, kendinizde tanıdığınız çok fazla şey gördünüz ve kötü bir yatağınız olduğuna karar verdiniz. Korkmayın, sizin ve sağlığınız için iyi olan harika bir fiyata harika bir yatak almak bir çok seçenek var. Bu sadece rahat olmakla ilgili değil, gece boyunca rahat olmak ve vücudunuzu desteklemekle ilgilidir. Sizin için neyin işe yaradığını bulmanın bir kısmı küçük bir iş alacaktır, ancak burada yatağınızla neyin yanlış olabileceğine dair sayısız seçenekleriniz var.
Kısaca bunlara bir göz atalım:

Sıcaklık
Hafızalı süngerin (visko, lateks) ilk piyasaya sürülmesinde en büyük sorunlardan biri ısı idi. Malzemeler, vücut ısısını  esnek hale getirmek için emerek çalışır  ve bu ısıyı elde etmenin bir yolu yoksa, sadece orada kalır ve sizi gece boyunca sıcak tutar. Bu çok rahatsız edici olabilir, ancak çoğu modern sünger yatak içinde yerleştirilmiştir. Yatağınız bu eski tiplerden biriyse, uzanmak harika olabilir, ancak geceleri gerekenden fazla ısındığınıza bahse girmeye hazırım, bu da uyumanıza yardımcı olmayacak bir durumdur.

Isı bir sorunsa, daha geleneksel süngerli bir yaylı yatak kullandığınızı varsayarak, satın aldığınız yataklardaki süngerlere iyi ve sert bir şekilde kalmasını sağladığınıza emin olun. Artık, ısıyı vücuttan uzaklaştırmak ve ısıyı serbest bırakmak için tasarlanan ve sizi serin tutmak için tasarlanmış malzemeler gibi çeşitli teknoloji parçalarına sahip Hafızalı süngerler bulabilirsiniz (Visko yataklar). En azından, havanın daha iyi akmasını ve ısıdan uzaklaşmasını sağlamak için daha fazla havalandırmalı tasarıma sahip olan açık hücreli hafızalı sünger (lateks) olarak adlandırılan malzemeyidetercih edebilirsiniz.

Ağrı
Kendinizi uyanırken ağrılı hissederseniz, yatağınız sizin için kötüdür. Bir yatak işini yapıyorsa, vücudunuza şekillenmeli ve size iyi bir destek sağlamalıdır. Omurganız düz olmalı ve muhtemelen başınızı ve boynunuzu aynı hizada tutmak için bir yastığa ihtiyacınız olacaktır. Bu, elbette, kullandığınız malzeme türlerine bağlıdır.

Şimdi, yataklar çeşitli sertlik seviyelerinde gelse de, birinin hissini diğerine tercih edebiliriz, sertlik de vücudunuz için ne kadar iyi çalışacağının bir göstergesi olarak hizmet eder. Örneğin, sert bir yatağı seviyorum. Yumuşak yatakları hiç sevmiyorum. Orta sertlikte bir yatakta uyumak beni daha yumuşak bir yatakta yattığımdan çok daha iyi hissettiriyor. Uykuya dalmadan önce ilk birkaç dakika içinde son derece rahat hissetmektense, gün boyunca enerjik hissediyorum.

Küçük Düzeltmeler
Sorunlarınızı çözmek her zaman yeni bir yatak satın almak anlamına gelmez. Geçen yıl bir tane satın almış olabilirsiniz ve yeni bir tane satın alamazsınız. Ya da yatağınız istediğiniz her şeyi zaten iyidir. Neyse ki, bu arada yardımcı olabilecek bazı şeyler var.
Uy

Daha İyi Bir Yatak
İyi uyumamak sağlığınız için iyi değildir. Kötü uyku sizi sadece yorgun bırakmakla kalmaz, sizi zihinsel ve fiziksel sağlığınıza zarar verebilecek bir duruma sokar ve sizi düşünmek istemeyebileceğiniz durumlara giden bir yola sokabilir. Bu kadar iyi uyumamanıza neden olabilecek önemli şey kötü bir yatak. Uyku ortamınızı değiştimek, yeni bir yatak örtüsü almak (yatağınız kirlenmiş yada toz ve sıvı geçirmeyen kumaşlardan üretilmiş olabilir), yastığınızla ilgili sorunları ortadan kaldırmak belki küçük sorunlrın düzelticisi olabilir.

Yeni bir yatak için maliyet yatırımı düşük değildir, ancak doğrudan müşterilere satış yapan firmamız sayesinde bu sizin için daya uygun olabilir. Bu ürünlerin çoğu, herkese daha iyi bir gece uykusu vermek için yeni teknolojiler sunuyoruz.

Bize sorarsanız, sizin için mükemmel bir şekilde çalışan yeni bir yatak elde etmenin maliyeti, daha iyi bir gece uykusu ile daha mutlu, daha sağlıklı bir hayat yaşamaya değer. Bu makale, sorunlarınızın kötü bir yatak üzerinde uyumaktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanıza yardımcı olması için hazırlandı.

Bu makaleyi paylaşarak başka arkadaşlarınıza yardımcı olabilir iletişişm kanallarımızdan bize ulaşarak sizin iiçin daha iyi bir yatak sipariş edebilirsiniz.