UYKU İÇİN EN İYİ ESANSİYEL YAĞLAR REHBERİ

UYKU İÇİN EN İYİ ESANSİYEL YAĞLAR REHBERİ

Kokular, bir kişinin uyumasına yardımcı olabilecek çok ferahlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Aynı şey Esansiyel yağların kokularıyla da çalışır ve aslında inanılmaz derecede iyidir. En inatçı uykusuzluğa sahip insanlar bile sadece doğal değil aynı zamanda çok güçlü oldukları için Esansiyel yağlarda biraz rahatlık bulabilirler.

Rahatlamak ve uyumak için Esansiyel yağların aromasını kullanma sürecine aromaterapi denir ve birkaç yıldır uygulanmaktadır. Esansiyel yağların uyumanıza nasıl yardımcı olabileceğini veya koşullarınıza göre hangilerinin alınacağını bilmiyorsanız, bu kılavuza kapsamlı bir şekilde okuyun.

Esansiyel YAĞLAR UYUMANIZA NASIL YARDIMCI OLABİLİR?
Piyasada uyku özleri ve Esansiyel yağlar bulunan tozlar ve kolonyalar gibi birçok ürün bulunmaktadır. Vücudunuzu sakinleştirir ve aroması size sağlıklı bir uyku deneyimi yaşatır. Esansiyel yağlar, vücudunuza sizi rahat ettiren ve daha iyi bir uyku sağlamaya yardımcı olan yatıştırıcı bir etki verirken çok faydalıdır. Esansiyel yağlar, sinir sisteminizi sakinleştirmede hayati bir rol oynar, çünkü uyku düzenleri doğrudan ona bağlıdır.

Küresel ısınmanın ve hızla değişen çevresel koşulların bu çağında, insanlar kimyasalların kullanımından kaçınırlar ve doğal ilaçların kullanımına daha eğilimlidirler. Örneğin, 2010 yılında yapılan araştırmalar, yasemin kokusunun, gündüz uyuşukluk olmadan veya herhangi bir sağlık riskine karışmadan ses uykusu elde etmede sakinleştiriciler kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır.

Bazı Esansiyel yağların çarpıcı özelliği, doğayı farklı koşullara sahip insanları iyileştirmek için uyarlayabilmeleridir. Bu tür Esansiyel yağlara adaptojenler denir. Örnek olarak vetiver yağını alalım, bazılarında uykusuzluğu tedavi ederken, bazı durumlarda vücut ferahlatıcı ajan olarak davranır ve zihinsel efor aşamasında zihninizi aktif tutar. Ancak bazı yağlar, mandalina veya limon otu gibi enerjik performans için vücudun yakıt ikmalini tetikler, bu nedenle uykuya ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda tüketmekten kaçının.

Uyku için en iyi Esansiyel yağlar iki ana kategoriye ayrılır: 
Zihni sakinleştirerek ve kaygıyı azaltarak uykusuzluğu gideren yağlar ve hava yollarını temizleyerek horlama ve uyku apnesini hafifleten yağlar.

Genel olarak, Esansiyel yağlar ve uyku ile ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, şimdiye kadar yapılan çalışmalar, yatmadan önce Esansiyel yağların kullanılmasının hafif uyku problemlerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

UYKU İÇİN Esansiyel YAĞLARI KULLANMANIN GENEL YOLLARI:
Hava difüzörü ile Esansiyel yağı kullanabilirsiniz. Yağı vücudunuzun boyun, sırt, eller, bilek, göğüs vb.Gibi belirli bölgelerine masaj yapabilirsiniz. Ellerinize birkaç damla koyun, ovalayın ve sonra derin nefes alın Esansiyel yağı kabartma tozu veya Epson tuzu ile karıştırın ve daha sonra küveti doldururken sıcak banyonuza ekleyin.Bir sprey oluşturun ve sonra yastığınıza veya soluduğunuz havaya spritz yapın. Kaynar su kabına birkaç damla ekleyin ve ardından yüzünüzü üzerine koyun, başınızın üzerine bir havlu veya bez koyun ve buharı teneffüs edin.

UYKU İÇİN EN İYİ Esansiyel YAĞLAR: Bitki Terapisi Lavanta Yağı

Lavanta sakinleştirici doğası ile popülerdir. Stres, anksiyete, depresyon gibi sinir sistemi ile ilgili durumlarla ilgilenir ve vücudunuzun homeostazisini koruyarak onları yatıştırır. Uykunun biyolojik davranışını geciktiren tüm faktörleri kontrol eder.

Lavanta esansiyel yağı, hafif bir uykusuzluğu tedavi eder ve rahatlatıcı bir zihin durumu elde etmek için beyin kablolarınızı değiştirerek zihin düşünme kapasitesini azaltır. bu durum klinik olarak kanıtlanmıştır, Bitki Terapisinden elde edilen bu Lavanta yağı uykusuzluğu kaldırıp atmak için en iyi seçenektir.

Şifa Çözümleri Kediotu Esansiyel Yağı
Tıbbi kullanım için diğer bitkiler arasında Kediotu kökü uyku terapisinde kullanılabilir. Vücutta uyuşukluk geliştirdiği bilinen içeceklerde yaygın olarak bulunur. Valerenik asit taşıyan esansiyel yağ, uyku indükleyici bir madde olarak kullanılır.
Deneyler yoluyla derin uykuyu desteklediği kanıtlanmıştır. Şifa çözeltilerinin kediotu esansiyel yağının fiyatı 120 - 400 TL arasındaki yüksek sayılabilecek bir fiyatta bulunabilir.

BEBEK UYKUSU İÇİN EN İYİ Esansiyel YAĞLAR: Bitki Terapisi Lavanta Esansiyel Yağı

Bitki Terapisi'nin Lavanta Yağı'nın bebek uykusu için en iyi şekilde çalıştığı bilinmektedir. Bu yağ, çocuklarla birlikte kullanmak için belirli oranlarda diğer yağlarla karıştırılabilir.

Buna ek olarak, Lavanta midede bebeklerde bildirilen yaygın bir ağrı olan Kolik'i azaltmaya yardımcı olur. Bitki Terapisi Lavanta Esansiyel Yağı'nın büyüklüğü 10 ila 30 ml arasında değişmektedir

UYKU APNESİ İÇİN EN İYİ Esansiyel YAĞLAR: Doğanın En İyisi Zeytinyağı

Zeytinyağının çok işlevli özelliklerini duymuş olabilirsiniz. Bu ürün saçlarınız ve cildiniz için satılır, ancak uyku apnesine de yardımcı olur.

Bazı zeytinyağı yudumlarını tüketmek damak altındaki kas dokularını nemlendirebilir, havayı serbestçe hareket edecek ve horlama belirtilerini en aza indirgeyecek şekilde düzenler.

Esansiyel YAĞLARIN ÇOCUKLARLA GÜVENLE KULLANILMASI İÇİN İPUÇLARI:

Bebeğiniz için her zaman sentetik içerik veya katkı maddesi içermeyen saf Esansiyel yağları kullanın. Bebeğinizin alerjik olduğu hiçbir şey içermediğinden emin olmak için hem taşıyıcı yağın hem de Esansiyel yağın bileşenlerini kontrol edin. Asla seyreltilmemiş Esansiyel yağlarını bebeğinizin cildine uygulamayın veya yutmasına izin vermeyin. Bebeğiniz altı aydan küçükse ve her zaman önce çocuk doktorunuza danışın. Temel malzemeleri düzenli olarak kullanmadan önce, bebeğin bacağına veya koluna birkaç damla uygulayın ve herhangi bir reaksiyon olup olmadığını öğrenmek için 24 saat bekleyin. Bir reaksiyon varsa, o yağı kullanmayın. Yağın eşit olarak dağıldığından ve bebeği tahriş etmediğinden emin olmak için Esansiyel yağı her zaman bir taşıyıcı ile seyreltin. Bebekler Esansiyel yağlara karşı daha hassastır ve farklı Esansiyel yağlara farklı tepki verebilir, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. Ulusal Bütünsel Aromaterapi Derneği tarafından belirtildiği gibi , bebeğiniz için yüzde 0,5 ila 2,5 arasında bir seyreltme oranı kullanmalı ve ayrıca bazı yağlardan kaçınmalısınız. Sana doğru:

SON OLARAK:
Esansiyel yağları bebeğiniz için veya kendiniz için kullanın, söz konusu Esansiyel yağın güvenli olduğundan emin olmak için mutlaka doktorunuza danışın. Ayrıca, en iyi Esansiyel yağların seçilmesi söz konusu olduğunda, yukarıda belirtilenler, onları tamamlayan çeşitli faktörlere ve marka itibarına göre seçilir. Yine de, sağlıklı kullanımlarını sağlamak için her yağın gücü ve etkileri ile ilgili her şeyi doktorunuzun bilgisi dahilinde titizlikle uygulayın.