Yatak İmalatı

Yatak İmalatı

Bir yatak nasıl imal edilir konusu aslında mesleki bir durum değilse üzerinde yatan kişi için çok ta mühim bir mevzu olmayabilir. İşin gerçeğine bakarsanız bu konu hiçte yabana atılacak bir mevzu değildir çünkü bir geceyi üzerinde geçirdiğiniz yatak sizin sıhhatinizi bir kaç yönden etkiler. Ruhsal, bedenen ve maddi.
Ruhsal etkiler çünkü uykusunu alamayan kişilerde değişik psikolojik etkiler görünebilir. Agresiflik, halsizlik, kendini bitkin hissetme, duygusal davranma, hatta her duruma gülme gibi kişisel olarak değişen belirtileri vardır ve bunlar gün içerisinde sizlere çok olumsuz olarak yansıyabilir.
Bedenen etkiler çünkü fiziksel özelliklerinize uygun olmayan bir yatak gece boyu sizi rahatsız edeceğinden düzgün bir uyku alamadığınız gibi, boyun ,bel, sırt ağrısı başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları da beraberinde getirir.
Maddiyat olarak ihtiyacınız olmayan bir yatağa hiçte azımsanmayacak ücretler ödeyebilirdiniz. Bu konuda daha net bilgilere Şurada ki yazımızı okuyarak daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yatak İmmalatı - Kenar destek Süngerleri ve Keçe

Yatağın ilk önce kenar destek süngerleri ve yayları hazırlanır. Belli standartlarda ki ölçülere göre hazırlanan yaylar ilk önce kenar destek süngerleri içerisine yerleştirilir. isteğe yada üretilen yatağın tipine göre yaylar arasına da destek süngerleri konabilir. Bu aşamadan sonra yaylar üzerine konforu artırması yayların vereceği rahatsızlığı minimuma indirgemesi için keçe serilir ve sanayi tipi yapıştırıcılar ile destek süngerlerine yapıştırılarak yatağın temel formunu alması sağlanır.

Yatak İmlalatı - Helezonik Yay Makinesi


Yatak içerisinde kullanılan yaylar isteğe göre helisel yada torba yalardan oluşabilir. Keçe üzerine isteğe yada modele bağlı olarak sünger serilir ve son aşamada kapitone edilmiş kumaş ile kaplanarak yatağın son  halini alması sağlanmış olur.


Kapitone içerisinde elyaf, kontine ve tela barındırır. yatağın konforu bu sayede daha da artırılmış olur. Genel olarak en alt tabakaya tela üzerine kontine sünger, elyaf ve son olarak kumaş serilerek kapitone makinesinde çeşitli desenlerde dokunarak hazırlanan üründür.

Yatak İmalatı- Kapitone Makinesi

 

Son aşamada kapitone makinesinden çıkan dokunmuş kumaş Yatak ölçülerinde kesilerek yatak üzerine dikilir ve kenar kapama makinesi ile son şekli verilerek kullanıma hazır hale gelir ancak satışa sunulmadan nce yatak bir dizi testten geçirilerek paketlenir.

Yatak imalatı - Kenar kapama İşlemi